vrijdag, april 10, 2026
HomeActualiteitBlik op het nieuws – 09/04/2026

Blik op het nieuws – 09/04/2026

Leestijd: 5 minuten

Trump staakt zijn aanvallen op Iran voor twee weken

De Amerikaanse president Trump kondigde op 8 april 2026 aan dat hij zijn aanval op Iran voor twee weken zou stopzetten in ruil voor het openstellen van de Straat van Hormuz door Iran. Hij reduceerde het doel van de VS tot het openstellen van de Straat van Hormuz, terwijl de straat al open was vóór de Amerikaanse aanval op Iran, dat tijdens de Amerikaanse aanval zijn soevereiniteit daarover had doen gelden! Trump beweerde, zoals hij aan AFP verklaarde, dat “de overeenkomst met Iran een volledige en alomvattende overwinning voor Amerika is en dat hij de kwestie van het Iraanse uranium op de best mogelijke manier zal aanpakken”.

Dit wijst op het onvermogen van Amerika om haar voorwaarden aan Iran op te leggen, zoals vermeld in het vijftienpuntenplan dat het vorige maand op 24 maart 2026 presenteerde en dat werd overgenomen door de Amerikaanse nieuwsagentschappen “The New York Times”, ‘CNN’ en “Channel 12 , aangezien het “een volledige ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma omvat, de sluiting van de kernreactoren in Natanz, Fordo en Isfahan, de overdracht van de tot 60% verrijkte uraniumvoorraden aan het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), en de invoer van het benodigde uranium voor vreedzame doeleinden uit het buitenland, Iran niet toestaat om uranium op zijn grondgebied te verrijken, een streng inspectieprogramma van de IAEA instellen voor zijn nucleaire programma en de bevoorradingsbronnen, het ballistische raketprogramma en de productie van drones stopzet, de steun aan regionale proxies zoals hun partij in Libanon beëindigen, de Straat van Hormuz open te houden als vrije scheepvaartroute, en het bestaansrecht van Israël te erkennen”.

Het is duidelijk dat Amerika erop uit is om het beleid van Iran te veranderen van een staat die in zijn invloedssfeer draait, aan zijn belangen denkt en de belangen van Amerika uitvoert, naar een staat die ondergeschikt is en uitvoert wat Amerika wil zonder aan de eigen belangen te denken. Op dat moment kan Amerika haar voorwaarden aan Iran opleggen, aangezien ondergeschikte staten uitvoeren wat de leidende staat vraagt, zoals het geval is bij het Saoedische regime toen de Amerikaanse president Trump de Saoedische kroonprins bin Salman om 500 miljard dollar vroeg, waarop deze onmiddellijk gehoorzaamde en zei: “Ik zal u 600 miljard dollar geven.” Toen werd Trump hebzuchtig en zei: “Maak het af tot een biljoen dollar”, waarop de kroonprins gehoorzaamde en het bedrag tot een biljoen dollar aanvulde.

De Amir Hizb ut Tahrir vermeldde in een antwoord op een vraag die hij op 4 april 2026 publiceerde onder de titel “De oorlog tegen Iran”. “Wat Trump betreft, is zijn doel met deze oorlog dat Iran aan hem ondergeschikt wordt en zijn bevelen opvolgt, dat hij controle krijgt over de Iraanse olie en gas, en dat hij de invloed in de Straat van Hormuz met een groter aandeel deelt!” Hij zei: “De Revolutionaire Garde verzet zich hardnekkig om Iran te bevrijden van de Amerikaanse invloed en ervoor te zorgen dat het niet terugkeert in de Amerikaanse invloedssfeer, maar een onafhankelijke staat wordt.” Hij voegde eraan toe: “De leiders van het regime in Iran twijfelen tussen kracht en zwakte en het enige wat ze (hopen) is dat Iran in de Amerikaanse invloedssfeer blijft, als ze dat kunnen.

Het maakt hen niet veel uit als Iran een vazalstaat van Amerika wordt, net als veel andere landen in de regio. Het lijkt erop dat Trump de juiste mensen heeft om mee te praten in Iran. En de dromen van Trump om Iran in een ondergeschikte positie te brengen, houden niet op zolang hij mensen binnen het regime heeft… Als zijn mensen de macht grijpen, komen de dromen van Trump uit.”

Israël zet agressie tegen Libanon voort 

Netanyahu verklaarde dat de oorlog tegen Libanon niet onder het staakt-het-vuren met Iran valt en dat hij zijn agressie tegen Libanon zal voortzetten. Daarom voerde hij op woensdag 8 april 2026 tientallen luchtaanvallen uit op Libanon, waarbij hij in slechts 10 minuten tijd zo’n 100 doelen trof. Dit kostte tientallen slachtoffers en er vielen honderden gewonden. De volgende dag, donderdag, voerde hij intensieve aanvallen uit op Beiroet, waarbij ook honderden slachtoffers en honderden doden vielen. 

Het lijkt erop dat Amerika hem toestemming heeft gegeven om dit alles te doen, aangezien er geen reactie kwam van Amerikaanse functionarissen op het besluit van Netanyahu, die in de regio alleen kan optreden na toestemming van de VS. Dit wordt bevestigd door eerdere uitspraken van president Trump, die zei: “De oorlog in Libanon wordt beschouwd als afzonderlijke schermutselingen, en deze zullen worden aangepakt en ook worden opgelost.”

Het is bekend dat de joodse entiteit werkt aan het instellen van een veilige bufferzone voor zichzelf ten zuiden van de Litani-lijn, zoals zijn minister van Defensie, Katz, eerder verklaarde. Dit in navolging van wat het in Zuid-Syrië heeft gedaan tot aan de rand van Damascus, waar de nieuwe heersers onder leiding van Ahmed al-Sharaa al-Jolani zich hebben onderworpen. Al-Jolani heeft eerder verklaard dat hij vertrouwen heeft in zijn meester Trump en dat deze vrede zal brengen. Hij beschreef hem als een man van vrede en verklaarde zijn trouw aan Amerika door zich aan te sluiten bij de door de VS geleide internationale coalitie ter bestrijding van het zogenaamde terrorisme, dat wil zeggen ter bestrijding van de islam. Hij sloot een overeenkomst met de joodse entiteit om gezamenlijke patrouilles uit te voeren in dit gebied dat hij onder controle had en dat hij beschouwde als een veilig gebied voor zijn entiteit. 

De Amir van Hizb ut Tahrir zei in antwoord op een vraag die hij op 4 april 2026 publiceerde onder de titel “De oorlog tegen Iran”: “De verklaringen van de joodse entiteit wijzen dan ook op de aanleg van een bufferzone tot aan de Litani-rivier in Zuid-Libanon, en er wordt gesproken over het ontruimen van deze zone van de Libanese bevolking, wat voor haar leger niet eenvoudig te realiseren is vanwege het verzet in het zuiden. Bovendien is de joodse entiteit niet in staat om te vechten, behalve met steun van andere mensen, nadat zij de band met de schepper hebben verbroken. Als de Amerikaanse agressie dus ophoudt, zullen zij vanzelf ten onder gaan.”

Trump: De NAVO was er niet toen we haar nodig hadden, denk maar aan Groenland 

De Amerikaanse president Trump zei na zijn ontmoeting met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op zijn platform Truth Social: “De NAVO was er niet toen we haar nodig hadden, en ze zal er ook niet zijn als we haar opnieuw nodig hebben. Denk aan Groenland, dat grote stuk ijs dat zo slecht wordt bestuurd.“ Dit was een verwijzing naar: ”Geef ons Groenland, zodat we tevreden zijn met jullie, Europeanen, in ruil voor jullie verraad tijdens onze aanval op Iran.” Trump eiste dit eiland op en wilde het met geweld of door aankoop in handen krijgen.

Het lijkt erop dat de Europeanen hoopten dat hij tegen Iran zou verliezen, want in geval van een overwinning zou hij zich op Groenland richten om de Europeanen te dwingen het aan Amerika te verkopen, en hij heeft hen aangevallen omdat ze het niet aan Amerika wilden verkopen. Nadat hij erin geslaagd was de Venezolaanse president Maduro te ontvoeren, waarbij de vicepresident en haar gevolg zich hadden overgegeven aan de voorwaarden van Trump en de Amerikaanse heerschappij over Venezuela, richtte hij zich op Iran om het te onderwerpen, maar dat mislukte.

Overigens merkte een Duitse oriëntalist op dat “de nederlaag van het Romeinse Rijk in de Slag bij Yarmouk de Europese volkeren aanmoedigde om in opstand te komen tegen Rome en het ten val te brengen. Dank u wel, Arabieren (moslims)”. De voormalige vicevoorzitter van de Duitse Nationale Partij zei: “Als jullie het kalifaat vestigen, zullen we ons bevrijden van Amerika en de joden”.

Amerika heeft in verschillende veldslagen in Somalië, Irak, Afghanistan en ten slotte in Iran de nederlaag geleden tegen de moslims. Maar de VS is niet definitief verslagen en is niet teruggetrokken achter de Atlantische Oceaan. De Amir van Hizb ut Tahrir heeft in een antwoord op een vraag die hij op 4 april 2026 publiceerde onder de titel “De oorlog tegen Iran” gezegd: “Het is waar dat Iran aanvallen uitvoert op Amerikaanse militaire bases in de Golf, en het is waar dat het soortgelijke aanvallen heeft uitgevoerd op de joodse entiteit, en het is waar dat deze aanvallen een zekere mate van kracht hebben, maar de heersers van Iran kunnen Amerika niet verslaan en terugdringen tenzij het kalifaat wordt opgericht, die de deen van Allah ondersteunt en Zijn wetten toepast, zodat het met met de toestemming van Allah overwint, de wereld verlicht met rechtvaardigheid en jihad, en Allah hen eert met Zijn overwinning.”

RELATED ARTICLES